Nedavno otkriveni zlonamjerni program Flame, čija je sofisticiranost impresionirala stručnjake koji se bave kompjuterskom sigurnošću, pokazao je još jedno svoje lice. Naime, kako piše američki magazin Forbes, stručnjaci Bitdefender-a otkrili su da malver koji je razvijen za potrebe cyber špijunaže posjeduje još jedan alat u svom arsenalu za krađu podataka - korisnika zaraženog računala.
Stručnjaci Bitdefender-a tvrde da je Flame osposobljen da krade podatke s računala koji nisu povezani s internetom ili s drugim umreženim računalima. Umjesto da šalje ukradene podatke udaljenom serveru na način na koji to čine drugi špijunski programi, Flame može premjestiti ukradene podatke zajedno s kopijom svog KOD-a na USB memorijski stik koji je priključen na zaraženo računalo i potom sačeka da korisnik priključi USB stik na računalo koje je povezano s internetom, zarazi ga, kopira ukradene podatke s USB stika na novozaraženo računalo i nakraju pošalje podatke udaljenom serveru na način na koji to čine i drugi slični programi.
Širenje malvera preko USB uređaja nije novi trik za malvere, ali istraživači BitDefender-a kažu da nikada ranije nisu vidjeli da neki program ovog tipa premješta svoj digitalni plijen sa zaraženog računala na USB stik i da tako strpljivo čeka priliku da pošalje ukradene podatke onima koji ga kontroliraju.
Ovakva taktika malvera pretvara korisnika, kako kažu u BitDefender-u, u “data mule” (doslovce bi se prevelo kao “mazga za prijenos podataka”, slično kao “money mule”). Dakle, autori malvera računaju s tim da bi u nekom trenutku neoprezni korisnik mogao uključiti zaraženi USB stik u zaštićeno računalo i na taj način iznijeti podatke koji se nalaze u sigurnom okruženju u vanjski svijet.
Flame koristi istu .lnk AutoRun ranjivost koju je koristio i Stuxnet. Da bi sakrio ukradene podatke Flame kopira i svoj KOD i svoj plijen u folder nazvan jednim simbolom - “.”, koji Windows ne vidi kao naziv foldera i na taj način i malver i ukradeni podaci ostaju sakriveni od korisnika.
Kada se zaraženi USB stik uključi u računalo povezano s internetom, Flame najprije provjerava vezu sa C&C serverom za komandu i kontrolu pa tek onda premješta podatke s USB stika na računalo, kompresira ih i šalje ka udaljenom serveru preko HTTPS.
S obzirom da je razvijen s idejom da posluži kao alat cyber špijunaže, nije neobično što Flame ima mehanizam za premještanje podataka iz jednog okruženja u drugo tako da ne zavisi od toga da li je računalo umreženo ili povezano s internetom, kažu u BitDefender-u.
Nema komentara:
Objavi komentar
Poruka će biti vidljiva nakon provjere.